Obtenir Adobe Flash Player

Korzystanie z wyciągów

ORCZYKOWYCH I TALERZYKOWYCH

 1. Ustawianie się do wyciągu
  Ustawiamy się w kolejce w sposób uporządkowany, do wyciągów talerzykowych pojedynczo, do wyciągów z podwójnym orczykiem w parach. W ten sposób oszczędzamy swoje i cudze narty i unikamy zastojów. Ci, którzy denerwują się już przy wyciągu, nie będą mieli żadnej przyjemności z jazdy. Traktujemy oczekiwanie w kolejce jako przerwę na wypoczynek i bądźmy fair w stosunku do swoich partnerów.
 2. Wsiadanie
  Przestępujemy szybko na miejsce podczepiania się. Obydwa kijki chwytamy ręką zewnętrzną w stosunku do wyciągu, aby drugą uwolnić w celu pochwycenia orczyka. Coraz częściej spotyka się wyciągi samoobsługowe. Przy podczepianiu się musimy obserwować - narty w kierunku jazdy -Przy podwójnym wyciągu orczykowym każdy z partnerów musi obrócić się do, wewnątrz, aby móc pochwycić orczyk ręką bliższą niego.
 3. Najazd
  Nie siadać na orczyk! Trzeba stać, lekko oprzeć się na orczyku i dać się popchnąć. Kroki ślizgowe w kierunku jazdy ułatwią najazd.
 4. Zachowanie podczas jazdy
  Obydwie narty obciążajmy równomiernie przy otwartym prowadzeniu nart. Nie wychylajmy się ani na zewnątrz, ani w kierunku partnera. Wtedy łatwiej utrzymamy równowagę. Trudności występu ją często przy nierównych partnerach. Dlatego powinniśmy podczas wyczekiwania na swą kolej wybrać partnera, który jest mniej więcej tego samego wzrostu i waży tyle samo.
 5. Zostać w śladzie
  Jedziemy po śladzie wyciągu, nie "slalomem" i nie wysiadamy przedwcześnie. Inaczej stworzymy dla siebie i innych niebezpieczną sytuację.
 6. Zachowanie po upadku
  Ten, kto przewróci się na trasie wyciągu, musi postarać się natychmiast odblokować tor wyciągu. Nadjeżdżający po nim narciarze prawie nie będą mogli go wyminąć.
 7. Przygotowanie do zejścia z wyciągu
  Przygotujmy się odpowiednio wcześnie do zejścia z wyciągu. Uważajmy na to, aby orczyk nie zaplątał się w ubranie!
 8. Zejście z wyciągu
  Schodzimy energicznie, puszczamy orczyk w kierunku jazdy i nie rzucamy się nieuważnie na bok.
 9. Opuszczenie miejsca schodzenia z wyciągu
  Miejsce schodzenia musimy opuścić natychmiast. Zróbmy miejsce dla nadjeżdżających narciarzy, aby nie dochodziło do kolizji, albo żebyśmy nie zostali uderzeni huśtającym się orczykiem. Szczególnie większe grupy powinny zbierać się w dostatecznej odległości od miejsca schodzenia z wyciągu.

KRZESEŁKOWYCH

 1. Ustawiać się w uporządkowany sposób, przestrzegać zaleceń
  Zrezygnować z nie sportowego przepychania się i ponaglania i ustawić się w uporządkowany sposób w kolejce. Przestrzegać wskazówek personelu obsługującego wyciąg i służby narciarskiej, także i w strefie ustawiania się do wyciągu. Odpowiednio wcześnie przed zajęciem miejsca na wyciągu zasygnalizować personelowi obsługującemu inwalidztwo lub też to, że zabieramy ze sobą dzieci.
 2. Zapiąć pasy bezpieczeństwa i spokojnie trzymać narty
  Zapiać pasy bezpieczeństwa na krzesełku i trzymać spokojnie narty. Podczas zderzania nart może otworzyć się wiązanie.
 3. Nie huśtać nogami
  Trzymać narty w kierunku jazdy i nie huśtać nimi.
 4. Przestrzegać zakazu palenia
  Paleniem zagrażamy nie tylko wartościowej substancji leśnej, lecz -zależnie od okoliczności - życiu i zdrowiu wielu ludzi.
 5. Nie wyskakiwać i nie wysiadać
  Pozostać na miejscu aż do przybycia do celu. Odległość do ziemi jest zawsze większa niż się wydaje.

Facebook